Lokaty, konta oszczędnościowe, czyli jak zarobić w banku

Lokaty, konta oszczędnościowe, czyli jak zarobić w banku

Wielu z nas szuka dodatkowego źródła dochodu. Może nim być na przykład dodatkowe zajęcie, ale istnieje jeszcze inna możliwość zarabiania, a konkretnie inwestowanie. Sposoby inwestowania mogą być różne i charakteryzują się one różnym ryzykiem oraz rożną możliwością zysku. Generalnie jest tak, ze im większy możliwy do osiągnięcia zysk, tym większe ryzyko takiej inwestycji.

Dla tych, którzy nie potrzebują dużych zysków, ale szukają raczej czegoś, co da gwarancje bezpieczeństwa zainwestowanych środków dobrym rozwiązaniem będą konta oszczędnościowe lub lokaty bankowe. To, który z tych typów produktów bankowych wybrać będzie w dużej mierze zależeć od tego, czy osoba inwestująca chce mieć dostęp do swoich środków w każdej chwili, ale kosztem nieco mniejszego zysku, czy też jest w stanie ulokować środki na dłuższy czas bez ich pobierania przed terminem. Jeżeli priorytetem jest dostęp do środków w dowolnym momencie, to lepszym rozwiązaniem będzie konto oszczędnościowe, ponieważ tak jak w przypadku tradycyjnego konta osobistego środki można z niego wybierać wtedy, kiedy jest taka potrzeba i zachowuje się przy tym odsetki. Jeżeli zaś chodzi o terminowe lokaty bankowe, to wybranie środków w razie potrzeby także jest możliwe, ale traci się w takim przypadku większość wypracowanych już odsetek.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na opcję, jaka jest lokata, to do wyboru również mamy kilka jej rodzajów. Od wyboru rodzaju lokaty będzie zależeć jej oprocentowanie, a więc i zyski, jaki możemy z niej wyciągnąć lokując na niej określoną kwotę. Po pierwsze musimy zdecydować się na jaki okres chcemy powierzyć bankowi pieniądze, aby ten je pomnożył. Długość trwania lokaty może być naprawdę rożna. Może to być na przykład lokata miesięczna, może być i roczna. Z reguły im dłuższy czas lokaty, tym większe bank oferuje oprocentowanie, a oprócz tego środki po prostu dłużej pracują.  Druga sprawa, nad która należy się zastanowić to to, czy chcemy lokata o oprocentowaniu stałym, czy zmiennym. Stale oprocentowanie uchroni nas przed jego spadkiem spowodowanym obniżeniem stóp procentowych, a co za tym idzie przed mniejszymi zyskami. Możliwa jest jednak sytuacja odwrotna, a mianowicie taka, ze stopy procentowe jednak pójdą w górę. Wtedy z kolei bardzie j opłacalne będą lokaty bankowe z oprocentowaniem zmiennym, które wzrośnie wraz ze wzrostem stóp procentowych. Wreszcie kusimy zastanowić się, czy chcemy lokatę odnawialna, czy nieodnawialną. W przypadku lokaty odnawialnej po terminie jej zakończenia można będzie ona automatycznie kontynuowana, zaś nieodnawialna po prostu się zakończy i zostanie nam tylko wypłacenie środków wraz z zarobionymi odsetkami.

Istnieje też rozwiązanie dla osób, dla których zysk ze zwykłej lokaty może być niewystarczający, a są w stanie zaryzykować trochę więcej, ale nadal w umiarkowanym stopniu. Takie osoby powinny pomyśleć o lokacie strukturyzowanej. Co to takiego? Otóż strukturyzowane lokaty bankowe, zwane tez lokatami podwójnymi to nic innego, jak lokaty, w których środki są dzielone na dwie części i jedna jest inwestowana tak jak w zwykłej lokacie z niskim ryzykiem, zaś druga część jest inwestowana nieco bardziej agresywnie. Powoduje to, że ryzyko jest większe, ale za to można też więcej zyskać.

Jak więc widać wybór możliwości oszczędzania z zarabianiem w banku jest dość duży, szczególnie jeżeli chodzi o lokaty bankowe. Dokonanie takiego wyboru może okazać się czasem trudne, dlatego też może warto pomyśleć o skorzystaniu z usług profesjonalnego doradcy finansowego, który będzie wiedział, co w danym czasie może być najbardziej opłacalne przynosząc maksymalne zyski z możliwie minimalnym ryzykiem.