Wkład własny przy kredycie hipotecznym – czy jest on niezbędny?

Wkład własny przy kredycie hipotecznym – czy jest on niezbędny?

Rozważając zaciągnięcie kredytu hipotecznego i przyglądając się uważnie zagadnieniom związanym z tego rodzaju zobowiązaniami, niewątpliwie trzeba dokładnie przeanalizować również kwestie związane z wkładem własnym. Są to środki pochodzące z naszej kieszeni – przeznaczamy je na pokrycie części wydatku, który chcemy sfinansować przy pomocy kredytu hipotecznego. Wymagana wysokość wkładu własnego może się różnić w zależności od poszczególnych ofert. Niemniej jednak to, ile jesteśmy w stanie wpłacić, ma również spory wpływ na naszą zdolność kredytową a nierzadko również na to, jakie warunki zostaną nam zaproponowane przez banki.

Wymóg wniesienia wkładu własnego do kredytu hipotecznego

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, czy wkład własny jest konieczny do tego, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny. Odpowiedź jest tutaj twierdząca – w chwili obecnej nie ma możliwości, aby bank mógł nam udzielić kredytu hipotecznego bez wkładu własnego, ponieważ jest to regulowane prawnie. Niemniej jednak mogą występować zróżnicowane wymagania, jeśli chodzi o wysokość wkładu własnego i dobrze jest o tym pamiętać.

Czym właściwie jest wkład własny?

Jak już zostało wspomniane, wkładem własnym nazywamy środki, które ze swojego budżetu przeznaczamy na nasz cel – kredyt hipoteczny nie finansuje bowiem całości wydatku. Głównym skojarzeniem jest tutaj wniesienie wkładu własnego w gotówce, niemniej jednak nie jest to jedyna dostępna możliwość. Można spotkać również inne formy pokrywania tych środków. Niemniej jednak szczegóły zależne są od naszych ustaleń z bankiem.

Wkład własny pełni szereg funkcji. Na jego podstawie bank wyrabia sobie pogląd na naszą sytuację finansową, a poza tym jest to także pewnego rodzaju zabezpieczenie. Niemniej jednak wiele osób ma dosyć negatywny stosunek do obowiązku wniesienia wkładu własnego, ponieważ jest to obligatoryjne i bez tego nie można uzyskać kredytu hipotecznego. Regulacji prawnych trzeba jednak przestrzegać. Nie ulega wątpliwości, że trzeba mieć do dyspozycji trochę swoich oszczędności, aby móc skorzystać z możliwości, jakie niosą ze sobą kredyty hipoteczne. Jednocześnie należy pamiętać, aby uwzględnić w swoim budżecie pozostawienie środków zapasowych na sytuacje awaryjne.