Konsolidacja kredytów – do czego służy?

Konsolidacja kredytów – do czego służy?

Decydując się na kredyt zazwyczaj mamy przejrzystą sytuację finansową. Nie zastanawiamy się co będzie, gdy nagle sytuacja ta się zmieni. Czasami ubezpieczamy kredyt na wypadek różnych zdarzeń losowych, ale częściej wierzymy, że nam nic takiego nie może się przytrafić. I tak od jednego kredytu do drugiego, aż nagle widzimy, że spłata comiesięcznych rat jest dla nas coraz trudniejsza. Jak wówczas pomóc sobie, swojej rodzinie? Czy jest sposób na poprawę sytuacji finansowej przy równoczesnym spłacaniu zobowiązań w terminie? Rozwiązaniem jest tutaj kredyt konsolidacyjny znajdujący się w ofercie niemalże każdego banku.

Konsolidacja, czyli połączenie.

Samo słowo "konsolidacja" oznacza połączenie, lub też powiązanie. Wykorzystuje go również bankowość określając tym sposobem połączenie kilku kredytów w jeden. W praktyce oznacza to, że posiadający wiele zobowiązań kredytobiorca może złączyć je w jeden kredyt w dowolnym banku w którym spłacać będzie jedną ratę. Nie musi to być bank z którym jest już związany. Warto jednak rozpocząć poszukiwanie ofert właśnie od banku w którym posiadamy na przykład konto osobiste. Jako lojalni klienci mamy szansę na korzystną ofertę, mniejsze formalności i szybsze rozpatrzenie wniosku.

Konsolidacja w praktyce.

Mimo, iż posiadamy kilka zobowiązań, to decydując się na kredyt konsolidacyjny, musimy wykazać się dobrą sytuacją finansową. Bank przede wszystkim sprawdzi naszą zdolność kredytową. Dlatego też ze złożeniem wniosku nie zwlekajmy do ostatniej chwili. Wszelkie zadłużenia na naszym koncie wpływają niekorzystnie na naszą zdolność kredytową i może być ona niewystarczająca do skorzystania z konsolidacji. Kredyt konsolidacyjny pomoże nam podreperować domowy budżet, połączymy kilka rat w jedną ratę, wydłużymy okres kredytowania, a to pozwoli nam na płacenie mniejszej miesięcznej raty. Po złożeniu wniosku do banku, czy to do placówki stacjonarnej, czy za pomocą internetu, zostaniemy dokładnie sprawdzenie w Biurze Informacji Kredytowej. W ten sposób bank dowie się w jakich bankach jesteśmy zadłużeni, na jakie kwoty, w jakiej walucie, ile jeszcze pozostało do spłaty itp. Dzięki tym danym sprawdzi naszą zdolność kredytową i podejmie decyzję czy przyjąć nasz wniosek. Po podpisaniu umowy, to zadaniem banku będzie spłata naszych zobowiązań w innych instytucjach bankowych. Do nas będzie należeć spłata już tylko jednej miesięcznej raty w wyznaczonym terminie. Taki zabieg pozwoli na złapanie finansowego oddechu i na pewno da możliwość na podreperowanie domowego budżetu.