Porównanie kart kredytowych

bnp-paribas

BNP Paribas

Limit kredytowy do 50.000zł z okresem bezodsetkowym trwającym aż 61 dni [więcej]

bank-bph

Bank BPH

Karta kredytowa dostępna już przy minimalnym dochodzie 920zł netto miesięcznie! [więcej]

citi-handlowy

Citi Handlowy

Korzystne oprocentowanie, brak rocznej opłaty i wiele innych korzyści [więcej]

mbank

mBank

Karty w systemie Visa oraz MasterCard z wysokimi limitami kredytowymi [więcej]

credit-agricole

Credit Agricole

Karta kredytowa z limitem do 20.000zł przy dochodach netto już od 1.400zł [więcej]

alior-sync

Alior Sync

58 dni okresu bezodsetkowego oraz do 5% zwrotu wartości zakupów w Internecie [więcej]

bank-millennium

Bank Millennium

Zamów kartę w banku Millennium z indywidualnie dostosowanym limitem kredytowym [więcej]

bank-zachodni-wbk

Bank Zachodni WBK

Karta kredytowa z atrakcyjnym ubezpieczeniem finansowym - 3D Secure. [więcej]

Podstawowe informacje o kartach kredytowych

Karta kredytowa, jest to rodzaj karty płatniczej, w której po wykorzystaniu wszystkich dostępnych środków możemy zaciągnąć kredyt w wysokości ustalonym przez limit. Wysokość limitu zależy przede wszystkim od wysokości dochodów użytkownika karty. Przeciętny limit wynosi 10.000zł, jednak w przypadku kart złotych i srebrnych limity mogą osiągnąć nawet 100.000zł (a nawet więcej – wszystko zależy od profilu klienta).

Karta kredytowa nie tylko dla elity

Jeszcze do niedawna w Polsce karty kredytowe posiadali tylko ludzie bogaci. Obecnie o kartę kredytową może się starać praktycznie każda osoba (nawet student), która ma stałe źródło dochodu i pozytywną historię w BIK-u. Karta kredytowa stała się ogólnodostępnym dobrem, co w znacznym stopniu przyczyniło się do kryzysu w ostatnich latach w USA, gdzie banki udzielały karty nawet osobom bezrobotnym.

Jak korzystać z karty kredytowej? - przestroga

Aby wszystko było jasne i zrozumiałe, weźmy dla przykładu Jana Kowalskiego, który otrzymał swoją kartę i ruszył na zakupy. Z racji, że jego zarobki nie są za duże, limit wyniósł tylko 5000zł. Kowalski wykorzystał go w przeciągu paru dni, kupił nowy telewizor 3D, smartfona i zaprosił swoją dziewczynę do drogiej restauracji. Aby do zaciągniętego kredytu nie zostały naliczone odsetki, Jan musi go spłacić w okresie ustalonym przez bank (zazwyczaj jest to od 50 do 60 dni). Z racji, że jego zarobki są na poziomie płacy minimalnej, Kowalski nie zdążył spłacić długu w okresie bez odsetkowym. Co więc dalej? Bank naliczy odsetki na podstawie oprocentowania – które w przypadku karty kredytowej nie jest niskie (zazwyczaj oprocentowanie KK jest na poziomie 18%). Łatwo zatem policzyć, że jest to całkiem sporo, dlatego kartę kredytową należy używać z głową, tak by zaciągnięte długi spłacać w okresie bez odsetkowym. Zobowiązania spłacane bez odsetek są bardzo korzystne dla kredytobiorców, ponieważ oddajemy tyle ile pożyczyliśmy, jednak należy być bardzo ostrożnym.

Ostatnio dodane artykuły