Podstawowe informacje o kartach debetowych
Jaki jest cel posiadania karty debetowej?
Przede wszystkim wygoda. Po co biegać do banku i wypłacać środki pieniężne w kasie oddziału, stojąc przy tym w kolejce, skoro gotówkę można wypłacić w bankomacie przy użyciu karty. Ten sam powód jest przy płatnościach – w miejscach gdzie są terminale, o wiele wygodniej jest płacić kartą niż gotówką, ale co najważniejsze – jest to znacznie bezpieczniejsza forma płatności.
Karta debetowa, płatnicza?
Karta płatnicza, czyli innymi słowy – karta kredytowa lub debetowa, dzięki której użytkownik jest w stanie wykonywać bezgotówkowe transakcję pieniężne. Idąc z tematem artykułu, odpowiedzmy na pytanie, czym dokładnie jest karta debetowa? W odróżnieniu od karty kredytowej, gdzie użytkownik posiada limit, karta debetowa nie daje możliwości zaciągnięcia kredytu. Zezwala jedynie na wykonywanie płatności w punktach handlowych oraz na wypłatę gotówki z bankomatu. Kwota transakcji nie może przekroczyć stanu środków na koncie przypisanego do danej karty. Karta debetowa jest idealnym dodatkiem do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.
Opłaty, prowizje i koszty dodatkowe
Czy wygoda kosztuje? W przypadku karty debetowej nie jest to duży wydatek, a jeżeli spełnimy wymagania określone przez bank – za kartę nie zapłacimy nic. Opłaty pobierane są za korzystanie z karty. Jest to miesięczna opłata i zazwyczaj oscyluje pomiędzy kwotą 2 a 5zł. Abonamentu za korzystanie z karty można uniknąć – jak? Większość (można nawet zaryzykować stwierdzeniem, że prawie wszystkie) banków proponuje swoim klientom brak opłat w przypadku przekroczenia łącznej sumy transakcji w danym miesiącu. Zazwyczaj jest to 100-200zł. Dla osób, które używają karty regularnie nie jest to żaden problem – opłatę można ominąć już nawet przy jednym tankowaniu samochodu. Czy to już wszystko? Pozostają jeszcze prowizję za korzystanie z zewnętrznych bankomatów. Prowizja pobierana jest jednorazowo przy każdorazowym skorzystaniu z "obcego" bankomatu. Wysokość opłaty ustalana jest przez bank i znajduje się w tabeli kosztów i prowizji, dołączonej do naszej umowy.