Lokaty bankowe z funduszem, czyli kto ryzykuje ten ma

Lokaty bankowe z funduszem, czyli kto ryzykuje ten ma

Jak poradzić sobie z faktem, że wraz z niską stopą procentową NBP banki nie obiecują dużych zysków z lokat terminowych? Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi i każdy musi szukać rozwiązania, które będzie pasowało do jego strategii finansowej. Możemy próbować swoich sił w bardziej agresywnych inwestycjach min. kupując akcje lub inwestując w złoto. Są to jednak działania wysoce ryzykowne i pomimo możliwych zadowalających zysków istnieje także możliwość utraty kapitału. Szukając bezpiecznego sposobu zarabiania oszczędnościami mamy opcję wybrania jednej z licznych promocyjnych lokat, które jednak są krótkotrwałe i najczęściej posiadają liczne wymagania, które należy spełnić przed założeniem depozytu.

Na czym polega lokata z funduszem?

W tym trudnym okresie wiele banków zdecydowało się wyjść na przeciw konsumentom, którzy mają wyższe wymagania i chcą w rzeczywisty sposób odczuć, że ich kapitał zarabia. Właśnie dlatego coraz popularniejsze stają się lokaty bankowe z funduszem.

Na czym polega depozyt na takiej lokacie? W zależności od banku i konkretnej oferty ich działanie może być różne jednak opiera się na jednej podstawowej zasadzie. Lokujemy pieniądze w banku i część z nich, najczęściej 50,0% zostaje zamrożone na lokacie ze stałym oprocentowaniem i bez żadnego ryzyka, natomiast drugie 50,0% naszych oszczędności zostaje wykorzystane do inwestycji w fundusze.

Czy można na tym zarobić?

Fundusze inwestycyjne mogą przynieść znaczne zyski, które przekroczą wielokrotnie profity jakie zdobylibyśmy dzięki samej lokacie bankowej. Oczywiście dużo zależy od rodzaju funduszy inwestycyjnych. Jeżeli są one nastawione na agresywne inwestowanie możliwy jest szybki zysk ale także ryzyko straty. Dzięki temu, że nasze oszczędności podzielone są na dwie drogi inwestycyjne maleje szansa na utratę kapitału lub odsetek, musimy się jednak liczyć z tym, że inwestując w fundusze nie zawsze będziemy zadowoleni z ostatecznego rozliczenia. Bank nie może nam bowiem zapewnić w 100,0%, że przez cały okres trwania umowy będziemy otrzymywać profity dzięki funduszom.

Czy warto?

Jeżeli nie obawiamy się utraty części kapitału lub odsetek i nasze oszczędności traktujemy nie jako poduszkę finansową a portfel inwestycyjny to oczywiście warto. Żadna inna oferta w banku nie da nam możliwości tak wysokiego zysku. Nawet jeżeli ryzykujemy to w niewielkim stopniu i oddając nasz kapitał w ręce specjalistów nie musimy obawiać się nagłych nieprzyjemności. Dzięki lokacie z funduszem możemy nawet w ciężkim okresie dla tradycyjnych lokat, pozwolić naszym oszczędnościom rzeczywiście pracować i pomnażać nasz majątek.