Koszty i warunki leasingu

Koszty i warunki leasingu

Specjaliści zgodnie ustalili, że leasing jest w wielu przypadkach znacznie lepszy, niż kredyt. Szybsza decyzja, mniej formalności, możliwość dotycząca odliczenia podatku VAT, często znacznie lepsze warunki, które przekładają się na wysokość odsetek i możliwości podjęcia współpracy nie tylko z bankami, ale także z prywatnymi firmami leasingowymi. To wszystko sprawia, że wiele osób zatraca się w amoku leasingowym, podpisując wszystkie podsunięte pod nos umowy - to błąd.

Przed podpisaniem umowy

Każdy potencjalny leasingobiorca, który ma zamiar podpisać umowę leasingową powinien wstrzymać się na kilka chwil. Po co? Aby dokładnie przeczytać warunki leasingowe. Ponadto trzeba pamiętać o kosztach. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do wysokości rat lub czasu spłaty - możemy poprosić leasingodawcę o symulację leasingową, czyli zestawienie wszystkich rat i opłat, które w efekcie pokażą nam, jak wiele zapłacimy.

Zwrócić uwagę należy również na koszty leasingu. Jeżeli myślimy, że banki lub prywatne firmy nie pobierają prowizji od podpisanej umowy - mylimy się. Niektórzy leasingodawcy nakładają na leasingobiorcę dość dużą kwotę początkową, czyli opłatę za sam fakt przygotowania dokumentów i przedstawienie ich przed oblicze klienta. Trzeba również zapoznać się z zabezpieczeniem leasingu. Tyczy się to oczywiście dobra materialnego, które jest przedmiotem leasingu. Warto jednak wiedzieć, kiedy leasingobiorca może podjąć działania windykacyjne, które będą miały na celu odzyskanie należności pod postacią zabrania przedmiotu leasingowego.

Uwaga na oprocentowanie - banki oferują dość dużą rozbieżność dotyczącą oprocentowania leasingu. W wielu przypadkach wartość ta ustalana jest indywidualnie na podstawie kwoty dobra materialnego, które staje się celem leasingu. Jeszcze gorzej jest w przypadku firm prywatnych, które nie mają obowiązku ustalania przedziału leasingowego. Oznacza to, że NBP nie może kontrolować wysokości procentowania. Na myśl od razu przychodzą nam chwilówki, gdzie również panuje swoista swoboda dotycząca odsetek i windykacji. To wszystko, o czym powinniśmy wiedzieć przed podpisaniem umowy leasingowej. Jeżeli pominiemy którykolwiek z tych punktów i podpiszemy umowę bez wiedzy - możemy popełnić życiowy błąd, płacąc za niego przez wiele lat. Dlatego warto poświęcić chwilę i wziąć pod lupę kilka ofert leasingowych, aby wybrać tą najtańszą i bez ukrytych kosztów.