Właściwości kredytu konsolidacyjnego

Właściwości kredytu konsolidacyjnego

Wychodzenie z zadłużenia to proces, który wymaga przeprowadzenia poważnej analizy ekonomicznej, jeden ze sposobów rozwiązania takiego problemu to 17Banków. Kredytobiorcy znajdujący się na granicy wypłacalności najczęściej zgłaszają się do doradcy kredytowego, ale tak naprawdę wystarczy podpisanie umowy o kredyt konsolidacyjny, aby wyprostować domowe finanse. O jakich właściwościach kredytu konsolidacyjnego należy pamiętać?

Dlaczego kredyt konsolidacyjny to nie ostatnia deska ratunku dla kredytobiorcy?

Przede wszystkim kredyt konsolidacyjny to nie jest ostatnia deska ratunku, a jedynie wsparcie, pewna kotwica dla zagrożonego budżetu. Dlaczego? Kredytów konsolidacyjnych banki udzielają wyłącznie kredytobiorcom o pozytywnej zdolności kredytowej, a niewypłacalność, niska punktacja w Biurze Informacji Kredytowej, zaleganie z innymi opłatami w BIG to praktycznie automatyczna dyskwalifikacja wniosku. Kredyt konsolidacyjny występuje w wersji gotówkowej i hipotecznej. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy nie wymaga majątkowych zabezpieczeń. Do jego podjęcia wystarczy systematyczny dochód, spełnienie warunków regulaminu placówki finansowej. W kredycie konsolidacyjnym hipotecznym występuje zabezpieczenie w postaci nieruchomości, co daje szanse na spore kwoty zadłużenia, niestety nigdy do 100% wartości lokalu wnoszonego do umowy w ramach gwarancji.

Analiza zdolności kredytowej przy prośbie o konsolidację

Przy wysyłaniu prośby o kredyt konsolidacyjny dochodzi w każdym przypadku do analizy zdolności kredytowej. Można powiedzieć, że konsolidacja kredytów to oddzielna usługa/produkt bankowości detalicznej, który nie ma nic wspólnego z podstawowymi umowami. Nie musisz nawet konsolidować zadłużenia w banku, gdzie masz największe zadłużenie tylko tam, gdzie to się najbardziej opłaca. To najbardziej racjonalna praktyka. Większość banków nie wymaga zakładania rachunku osobistego do przeprowadzenia restrukturyzacji, nie wymaga poręczyciela, ani zgody współmałżonka, oczywiście przy stosunkowo małych kwotach długów. W standardzie przy kredycie konsolidacyjnym zakłada się karencję w spłacie rat, nawet do trzech miesięcy, od samego początku współpracy, co jest ogromnym ułatwieniem, kiedy budżet wymaga kompleksowej naprawy.

Jak przygotować się formalnie do restrukturyzacji zadłużenia?

Aby przyśpieszyć proces konsolidacji przygotuj zaświadczenie o zarobkach, wszystkie informacje o zaległościach. Negocjowanie oprocentowania w kredycie konsolidacyjnym występuje, jednak dopiero po wydaniu pozytywnej decyzji przez bank. Ciekawa właściwość to podział kwoty restrukturyzacji na wymaganą do spłaty zaległości i na gotówkę do wykorzystania na dowolne potrzeby. Banki tworzą zatem z konsolidacji coś w rodzaju mieszanego kredytu restrukturyzacyjnego i konsumpcyjnego.

Jak to jest z zaletami konsolidacji kredytów gotówkowych?

- niska rata miesięczna to najważniejsza korzyść,

- negocjacje oprocentowania,

- podział kwoty na spłatę zadłużenia i na cele konsumpcyjne.