Kredyty konsolidacyjne - z hipoteką czy bez?

Kredyty konsolidacyjne - z hipoteką czy bez?

Jak przystało na mechanizm bankowy, kredyty konsolidacyjne również oferują swoim klientom kilka dróg wyboru. Kredyty możemy porównać do ogromnego drzewa, które ma dość dużą ilość gałęzi. Każda z gałęzi to rodzaj kredytu, a każdy liść znajdujący się na gałęzi oznacza detale, o których warto wiedzieć przed podpisaniem umowy. Zawędrujmy na gałąź kredytu konsolidacyjnego i przyjrzyjmy się dwóm liściom. Kredyt konsolidacyjny z hipoteką oraz kredyt konsolidacyjny bez zabezpieczeń w postaci hipoteki. Który wybrać? Czym się cechują? Jakie korzyści lub następstwa za sobą niosą? Postaramy się to wyjaśnić.

Kredyt konsolidacyjny bez hipoteki

Ten rodzaj kredytu zdaniem wielu finansistów przypomina zwykłą zapomogę gotówkową. Bank, który nie otrzymuje od kredytobiorcy zabezpieczenia pod postacią hipoteki narzuca na niego nieco większe oprocentowanie. Ponadto kredytobiorca musi liczyć się z faktem, że spłata takiego zadłużenia nie może być zbyt długa. Zazwyczaj banki oferują kredyt konsolidacyjny bez hipoteki na 5 do 10 lat. To grupa średnioterminowych kredytów. Trzeba liczyć się również z tym, że bank, który udziela kredytu konsolidacyjnego bez hipoteki wymagać będzie innego zabezpieczenia - często są to oświadczenia kredytobiorcy o dobrowolnym podaniu się egzekucji windykacyjnej w przypadku problemów ze spłatą lub poręczenie cywilne. Wisienką na torcie wymagań jest konieczność wykupienia ubezpieczenia kredytowego. Na szczęście to ostatnie kryterium powoli zaczyna schodzić z desek teatru konsolidacyjnego.

Kredyt konsolidacyjny z hipoteką

Zabezpieczenie kredytu konsolidacyjnego hipoteką to dla banku doskonała wiadomość. Okazuje się, że dla klienta również. W przypadku tego rodzaju kredytu bank nie narzuca na kredytobiorcę dużego oprocentowania (jest ono kilka punktów mniejsze, niż w przypadku kredytu bez hipoteki). Jednym wymogiem, jak sama nazwa wskazuje, jest konieczność ustanowienia hipoteki, która będzie swoistym zabezpieczeniem banku w przypadku braku spłaty kredytu konsolidacyjnego. Procedurę tą można porównać do kredytu hipotecznego. Oczywiście bank przed przyjęciem dokumentów dotyczących hipoteki wymaga oszacowania wartości nieruchomości. Prócz tego, bank narzuca na kredytobiorcę konieczność ustanowienia hipoteki poprzez wpis do księgi wieczystej.