Konsolidacja kredytów

Konsolidacja kredytów

Spłacamy kilka kredytów i mamy problem z terminowym uregulowaniem zaległości. Idealnym rozwiązaniem będzie dla nas wówczas konsolidacja, Jednak nie zawsze warto jest z niej korzystać. Konsolidacja kredytów zazwyczaj kojarzona jest z możliwością obniżenia swoich miesięcznych rat. Niestety jednak okazuje się że nie zawsze tak jest a co więcej nie ma nic za darmo. A zatem przed podjęciem decyzji o konsolidacji powinniśmy wcześniej przeliczyć związane z tym koszty a także benefity.

Co to jest konsolidacja

Jak już wiemy konsolidacja to połączenie kilku zobowiązań w jedno. Nie powinniśmy jednak mylić jej z refinansowaniem kredytu ponieważ to rozwiązanie możemy stosować tylko przy jednym kredycie.

Konsolidacja to zaciągnięcie zupełnie innego kredytu zazwyczaj w innym banku. Konsolidacji mogą podlegać wszystkie nasze kredyty oraz pożyczki . Z założenia rata kredytu konsolidacyjnego powinna być niższa od sumy rat wcześniejszych kredytów i to jest główna zaleta konsolidacji i powód dla którego się na nią decydujemy.

Konsolidacja plusy i minusy

Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego będzie dla nas korzystne jeżeli od chwili zaciągnięcia naszych poprzednich zobowiązań rynek zmienił się na tyle że oferowane w obecnej chwili kredyty kokazują się bać zdecydowanie bardziej korzystne. Niektóre osoby decydują się na konsolidację z uwagi na wygodę, szczególnie dla osób zapominalskich które mają problem z zapamiętaniem terminów spłaty rat. W przypadku konsolidacji kilka terminów spłaty zastąpione zostaje jednym co jest dla nas wygodne a także wprowadza w nasz domowy budżet nieco więcej ładu i przejrzystości.

Zanim jednak ostatecznie zdecydujemy się na konsolidację powinniśmy dokładnie przeanalizować wcześniej czy jest to dla nas opłacalne rozwiązanie. Konsolidacja jest dobrym rozwiązaniem dla osób których przytłacza wysokość comiesięcznych rat wszystkich zobowiązań. Jak już było wspomniane konsolidacja sprawia, ze nowa rata kredytu jest niższa od sumy rat wcześniejszych i w związku z tym będzie nam zdecydowanie łatwiej spłacać nowe zadłużenie.

O konsolidację możemy starać się kiedy mamy kilka kredytów, a ich łączne raty są nieco za wysokie na nasze możliwości, wówczas kredyt konsolidacyjny pomoże nam w redukcji obciążeń. Niestety stanie się to kosztem wydłużenia okresu kredytowania.