Co lepsze kredyt gotówkowy czy karta kredytowa?

Co lepsze kredyt gotówkowy czy karta kredytowa?

Niejednokrotnie mając jakąś potrzebę finansową zastanawiamy się, które rozwiązanie będzie dla nas korzystniejsze, czy też bardziej opłacalne, czy będzie to kredyt gotówkowy, czy karta kredytowa, jeżeli kredyt to kliknij to i sprawdź gdzie dostaniesz go najtaniej.

Wasze naturalne dylematy wcale nie są dziwne, ponieważ każdy z tych produktów ma swoją własną specyfikę, są one diametralnie różne. Każdy z nich też służy zaspokojeniu innego rodzaju potrzeb, o czym warto jest, wiedzieć, by nie wykorzystywać ich niezgodnie z przeznaczeniem, co pozwoli nam uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości.

Podstawową różnicę między obawa oboma produktami jest czas dostępu do środków oraz okres, w którym jesteśmy zmuszeni je zwrócić. Kredyt gotówkowy jak wiemy, jest udzielany w wysokich kwotach rzędu nawet 200000 zł na okres do 120 miesięcy. Te właśnie parametry decydują o tym, że powinien on być wykorzystywany celem finansowania potrzeb wymagających większych nakładów pieniężnych. Pożyczenie wyższej sumy wiąże się oczywiście z koniecznością rozłożenia spłaty na dłuższy czas tak, aby rata nie stanowiła dla nas zbyt dużego obciążenia.

Karty kredytowe natomiast są dostępne w zdecydowanie niższych wysokościach, najczęściej nieprzekraczających kilkudziesięciu tysięcy złotych. Środki, które wykorzystamy z karty, czy to płacąc za zakupy, czy wypłacając z bankomatu, musimy zwrócić w terminie do 61 dni, czyli tak zwanym okresie bez odsetkowym. Jeżeli tego nie uczynimy, wówczas bank naliczy nam odsetki od wykorzystanych środków. Jeżeli by się okazało, że z jakiegokolwiek powodu nie jesteśmy w stanie zwrócić tych pieniążków, to wówczas możemy ubiegać się o rozłożenie zadłużenia w karcie na raty.

Można powiedzieć, że karta kredytowa jest odpowiednikiem chwilówki, gdyż pozwala sfinansować niewielkie potrzeby na krótki okres. Wykorzystując z niej środki, musimy być pewni, że okresie do 61 dni i będziemy mieli przychody gwarantujące nam możliwość spłacenia zadłużenia na karcie. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że naliczone odsetki będą zdecydowanie wyższe niż te, które zapłacilibyśmy przy kredycie gotówkowym.

Biorąc pod uwagę powyższe, można stwierdzić, że karta kredytowa opłaci nam się celem pokrycia niewielkich wydatków rzędu kilkuset złotych do 1000 czy też 2000 zł na krótki czas. Tak, żeby zmieścić się ze zwrotem w okresie bezgotówkowym i nie ponosić niepotrzebnie kosztów oprocentowania.

Zaletą karty kredytowej jest okres bez odsetkowy, natomiast odsetki od kredytu gotówkowego są naliczane od razu, od podpisania umowy.

Wszystko to powoduje, że zastanawiając się, czy kredyt gotówkowy, czy karta kredytowa będą lepszym rozwiązaniem, w każdym przypadku powinniśmy wybór któregokolwiek z nich dopasować do celu, który nam przyświeca.