Kredyt na rozwój małej firmy

Kredyt na rozwój małej firmy

Rozwój małej firmy lub start przedsiębiorstwa zawsze kojarzy się z wydatkami. Banki jednak niechętnie przyznają setki tysięcy dla podmiotów, które nie decydują się długą historią działania lub nie mają dobrej historii kredytowej. Jednak nie można nikogo skreślać - banki doskonale o tym wiedzą. Dlatego uruchomiono specjalną ofertę dla małych i średnich przedsiębiorców. Oferta ta pozwala pozyskać finanse na start lub na rozwój firmy. Na jakich warunkach? Za chwilę się przekonamy.

Kredyt dla przedsiębiorcy

Oferty wielu banków dzielą się na te dedykowane dla prywatnych klientów oraz dla przedsiębiorców. Można się domyśleć, że gałąź przedsiębiorcza dotyczy znacznie większych zasobów gotówkowych. W końcu rozwój firmy lub kapitał początkowy to znacznie bardziej finansochłonne działania, niż na przykład konsumencki zakup pralki lub inny prywatny cel. Niestety, banki nie zaufają każdemu. Bez dobrego biznesplanu, bez wpisu do ewidencji firm lub bez dobrej historii kredytowej możemy liczyć tylko na odmowę. O ile wpis do ewidencji jest koniecznym warunkiem przy każdym wniosku o kredyt dla firmy, tak historia kredytowa lub sam biznesplan to odrębne tematy. Wiele banków kieruje kilka ofert kredytowych tylko dla małych przedsiębiorców. Oferta obejmuje wyłącznie kwotę do kilkunastu tysięcy (na przykład mBank - 10 tysięcy złotych). Bez zabezpieczeń - kredyt udzielany jest tylko na podstawie wniosku uzyskanego po wpisaniu do ewidencji firm.

Kredyt na większą sumę

Nikt nie powiedział, że mała firma nie może przeistoczyć się w wielką korporację. Aby uzyskać taki stan rzeczy - trzeba nastawić się na długotrwałą i ciężką pracę oraz poważne inwestycje, które mogą być liczone w milionach. Banki oczywiście nie od razu przyznają taki milionowy kredyt. Jednak warto korzystać z mechanizmów bankowych. Możemy zacząć od kredytu na start lub od konta firmowego z debetem. Jeżeli przy kilku takich operacjach potwierdzimy racjonalność inwestycji, zyskamy dobrą historię kredytową i pokażemy, że jesteśmy naprawdę rozsądnymi przedsiębiorcami - bank będzie pozwalał na coraz to więcej w sferze kredytów firmowych. Takimi małymi krokami możemy dojść do poważnych sum opiewających na wnioskach o przyznanie kredytu.

Jedno jest pewne, żaden przedsiębiorca nie może powiedzieć, że jest ograniczany. Banki oferują kredyty dla firm na start. Trzeba liczyć się z mniejszym budżetem. Dlaczego banki zabezpieczają się mniejszymi kwotami? Ponieważ wiele firm to nietrafione sfery biznesowe. Po upadłości przedsiębiorca szybciej zwróci 10 tysięcy, niż 500 tysięcy. Dlatego banki podchodzą do przyznawania kredytów dla mniejszych firm z dystansem. Ale jednocześnie nie zamykają drogi do zdobycia kapitału na rozwój.