Rachunek oszczędnościowy czy lokata bankowa?

Rachunek oszczędnościowy czy lokata bankowa?

Odwieczny dylemat dla oszczędnych - wybrać lokatę, czy rachunek oszczędnościowy? Jakie są różnice między tymi dwoma narzędziami bankowymi? Dość istotne. Postanowiliśmy pomóc, porównując lokatę i rachunek oszczędnościowy.

Jedno jest jasne - obie oferty dedykowane są dla tych, którzy pragną oszczędzać. Obie jednak mają nieco inne mechanizmy, którymi się kierują. Zacznijmy od lokat. Wiodą prym na arenie oszczędności, ale prym ten powoli maleje. Dzieje się tak z powodu coraz to lepszych kont oszczędnościowych. Założenie lokaty to dość prosta sprawa - wystarczy udać się o filii banku, gdzie mamy konto i zawiadomić o tym fakcie. Oczywiście lokatę można założyć przez Internet (jeżeli mamy dostęp do rachunku online). Zostaniemy poproszeni o wybór rodzaju lokaty i kwoty, jaką należy przeznaczyć na rachunek lokaty. Rodzaj lokaty zazwyczaj dotyczy długości jej trwania. Czym dłuższa lokata - tym lepszy procent (teoretycznie). Taka sama zasada panuje przy kwocie lokaty. Czym więcej wpłacimy - tym większy procent zostanie naliczony na konto klienta. Należy pamiętać, że banki określają minimum i maksimum, oznacza to, że kwota kilku złotych nie może być podstawą do założenia lokaty. Kwoty kilkusettysięczne również należy rozbić na kilka lokat.

Klienci banków mogą otwierać dowolną liczbę lokat. Oczywiście w każdej chwili mogą dopłacać pieniądze. Z wypłatami bywa różnie - to zależy od banku. Jeżeli nie chcemy stracić oprocentowania i zarobionych odsetek - należy powstrzymać się od wypłaty. Banki wprowadzają zmiany, pozwalając na operowanie pieniędzmi z lokaty i nie narzucając mniejszego procentu na klientów, ale tylko przy określonych rodzajach lokat lub po upływie stosownej ilości czasu. Oznacza to, że mimo wielu udogodnień - przez początkowe miesiące trwania lokaty pieniądze są zamrożone.

Jak sprawa wygląda w przypadku rachunków oszczędnościowych? Bank nie narzuca na klienta żadnego limitu. Ponadto nie ma mowy o stracie odsetek w wyniku wypłaty określonej kwoty. Zasada jest prosta - czym więcej aktualnie znajduje się na rachunku oszczędnościowym - tym więcej zarabiamy. Podczas wypłaty bank kalkuluje każdą transakcję i oblicza mniejszą kwotę odsetek, nie zmieniając przy tym oprocentowania. Odsetki naliczane z dzienną lub miesięczną częstotliwością (to również zależy od oferty banku). Co do oprocentowania - wiele banków zaczęło narzucać na rachunki oszczędnościowe coraz to większy procent. Jednak spoglądając na średnie oprocentowanie - jest one kilka oczek niższe, niż w przypadku lokat.

Co więc wybrać? Dla tych, którzy wiedzą, że nie będą operować pieniędzmi w najbliższym czasie polecamy lokaty. Dla przezornych, którzy doskonale wiedzą, że oszczędności mogą w każdej chwili się przydać polecamy rachunek oszczędnościowy.