Tanie konta bankowe - sprawdź zanim założysz

Tanie konta bankowe - sprawdź zanim założysz

Jeżeli szukamy najtańszego konta bankowego musimy zdawać sobie sprawę z różnorodności ofert, które oferują nam banki. Większość usług dostosowana jest pod konkretny typ klienta. Jeżeli szukamy uniwersalnego konta możemy mieć trudności z jego znalezieniem, natomiast jeżeli mamy sprecyzowane wymagania i wiemy w jaki sposób będziemy użytkować rachunek osobisty mamy możliwość znalezienia nawet darmowego konta. Najkorzystniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest porównanie wszystkich dostępnych usług i zdecydowanie się na bank, który zapewni nam jak najniższe opłaty za prowadzenie rachunku.

Na co zwrócić uwagę?

Jest kilka istotnych elementów na które musimy zwrócić uwagę. Przede wszystkim czy prowadzenie naszego konta w danym banku jest związane z miesięcznymi opłatami. Wiele banków rezygnuje z opłat za samo prowadzenie rachunku, często wymaga to jednak od klienta spełnienia dodatkowych wymagań np. comiesięczny wpływ dochodów na konto itp. Równie istotne jest to czy bank pobiera opłaty za przelewy jakich dokonujemy dzięki naszym środkom. Opłaty mogą zależeć od tego w jaki sposób dokonujemy transakcji, czy w oddziale banku lub samodzielnie poprzez Internet. To szczególnie ważne jeżeli wiemy, że często będziemy korzystać z przelewów. Kolejnym czynnikiem są koszty, które ponosimy za wydanie karty oraz jej użytkowanie. W zależności od tego czego oczekujemy od banku możemy wybierać wśród ofert skierowanych do osób, które tradycyjnie wolą wypłacać gotówkę w oddziale lub konsumentów, którzy wolą korzystać z bankomatów i częściej decydują się na płatności bezgotówkowe. Wiąże się z tym także to czy bank udostępnia nam wiele darmowych bankomatów i czy przewiduje opłaty za korzystanie z bankomatów innych instytucji.

Tanie konto bankowe jest możliwe, musimy jednak wyznaczyć sobie z jakich usług rzeczywiście będziemy korzystać aby nie wybrać oferty, która kosztem tego co nas faktycznie interesuje oferowała niepotrzebne usługi. Przy odrobinie zaangażowanie możemy odnaleźć satysfakcjonujące nas warunki, które spowodują, że zminimalizujemy wydatki związane z prowadzeniem rachunku osobistego oraz jego optymalnego wykorzystania.

5 najtańszych kont na rynku finansowym

  • mBank - Konto internetowe, prowadzone bez opłat. Darmowe przelewy, a także wypłaty z bankomatów w Polsce, dodatkowo brak kosztów związanych z kartą. Jeżeli ktoś jest zwolennikiem samodzielności w prowadzeniu konta to oferta jest bardzo dobra. Minusem może być tylko to, że mBank nie posiada tradycyjnych oddziałów i wszystkie formalności przeprowadzamy internetowo.
  • Alior Sync - To także konto internetowe, które pozbawione jest opłat za prowadzenie, przelewy i wypłacanie gotówki w Polsce i za granicą. Alior Sync dodatkowo oferuje program MoneyBack, dzięki któremu klienci mogą uzyskać 5,0% zwrot za zakupy internetowe.
  • ING Bank Śląski - Pozbawione opłat konto osobiste w ING Banku Śląskim. Oferuje darmowe przelewy w złotówkach, a także bezpłatne wypłaty gotówki z wszystkich bankomatów. Limit rachunku osobistego to 50 000 złotych.
  • Getin Bank - Konto, które pozbawione jest opłat za jego otwarcie i prowadzenie, darmowe wypłacanie gotówki w Polsce z każdego bankomatu. Możliwość korzystania z internetowego konta. Getin Bank posiada jednak opłatę za dokonywanie telefonicznych przelewów, które kosztują 5 złotych za transakcję.
  • Alior Bank - Darmowe założenie i prowadzenie konta. Przelewy, a także wypłacanie gotówki w bankomatach bezpłatne w całej Polsce. Możliwość korzystania z konta przez internet. Alior Bank pobiera opłatę za posiadanie karty płatniczej, jest to stała miesięczna opłata, niezależnie od tego czy korzystamy z karty lub nie.

Porównując oferty łatwo zauważyć, że tanie konto bankowe to nie tylko hasło, które ma przyciągnąć do banku klientów. Wiele usług jest bezpłatnych i jeżeli skorzystamy z coraz popularniejszych kont internetowych możemy całkowicie zniwelować koszta rachunku osobistego. Dodatkowo zyskamy w ten sposób dużą swobodę w zarządzaniu finansami i ograniczymy czas na wykonanie wszelkich potrzebnych czynności do minimum. Do duże ułatwienie i oszczędność. Nawet jeżeli w ten sposób oszczędzamy miesięcznie zaledwie kilka złotych, bez problemu zauważymy różnicę w przeliczeniu rocznym jak dużo potrafimy w ten sposób zyskać.