Jak założyć konto bankowe?

Jak założyć konto bankowe?

Posiadanie konta bankowego to konieczność. Tej tezy nie da się podważyć. Nie ważne, czy mamy własną firmę (gdzie styczność z kontami firmowymi to clou działalności), czy też pracujemy na etacie w wielkiej korporacji (gdzie miesięczna płaca przelewana jest właśnie na podane konto bankowe) - musimy posiadać konto bankowe. Jest to nie tylko wygoda operowania własnymi oszczędnościami, ale również droga pełna możliwości. Banki, w których mamy konto bankowe spoglądają na potencjalnego kredytobiorcę jak na własnego klienta.

Skoro wiemy już, że posiadanie rachunku bankowego nas nie ominie - odpowiedzmy na jedno, jakże ważne pytanie. Jak założyć konto bankowe, czyli jak otworzyć rachunek bankowy? Nie będziemy skupiać się nad wyborem banku i rodzaju konta, gdyż to odrębny temat. Załóżmy, że upatrzyliśmy wymarzone konto osobiste w banku. Na założenie konta bankowego jest kilka sposobów. Nie ukrywamy, że nowoczesność z Internetem na czele stworzyła nową drogę zakładania konta bankowego.

  • Pierwszym sposobem na założenie konta jest tradycyjne odwiedzenie placówki bankowej. Udajemy się do okna obsługi klienta, gdzie pracownik banku pyta nas o rodzaj rachunku, jaki chcemy założyć. Możemy w tym momencie poprosić o przedstawienie pełnej oferty i wyjaśnienie poszczególnych, (zapewne niezrozumiałych dla osoby nie obeznanej w mechanizmy bankowe) terminów, które dotyczą określonej oferty. Gdy już wybierzemy konto - pracownik banku przedstawi nam do wypełnienia wniosek. Bez paniki - jest to zwykły formularz, który musi zostać wypełniony. Dzięki wnioskowi bank pozyska dane personalne i adresowe założyciela rachunku. Dane te potrzebne są do uzupełnienia umowy między klientem i bankiem. Po chwili od złożenia wypełnionego i podpisanego wniosku - pracownik banku prosi o zapoznanie się z umową i złożenie podpisu w określonym miejscu. Oczywiście klient otrzymuje drugi egzemplarz umowy. Wraz z umową, pracownik banku musi wydać stosowne dokumenty potwierdzające założenie konta. Będzie to numer rachunku, internetowy dostęp (o ile we wniosku zaznaczyliśmy chęć posiadania konta internetowego) oraz ewentualne inne dokumenty dotyczące konta.
  • Drugi sposób jest bardziej nowoczesny, dotyczy składania wniosku o założenie konta przez Internet. Wystarczy wejść na stronę banku i wypełnić wniosek (podajemy dane personalne, adresowe i kontakt). Wybieramy również formę dostarczenia umowy. Najczęściej klienci wybierają kuriera. Istnieje możliwość zgłoszenia się do filii bankowej w celu podpisania umowy. Niektóre banki po otrzymaniu zgłoszenia online dzwonią do klientów, aby potwierdzić chęć założenia konta i zaoferować dodatkowe usługi, takie jak dostęp internetowy lub kartę bankomatową (o ile nie zaznaczyliśmy takiej chęci podczas wypełniania wniosku). Po złożeniu wniosku wystarczy oczekiwać na kuriera.