Rachunek z debetem

Rachunek z debetem

Otworzenie rachunku bankowego stało się koniecznością. Codzienność wymusza na nas, zwykłych ludziach, konieczność operowania pieniędzmi. Konieczność ta pokazuje swoje oblicze niemalże przy każdym działaniu finansowym. Opłata rachunków za mieszkanie, wypłata pieniędzy na jedzenie, uiszczenie opłat związanych z ubezpieczeniami, zakup prezentów - możemy wyliczać w nieskończoność. Skoro posiadanie rachunku, czyli popularnie określanego konta bankowego, jest koniecznością - warto przyjrzeć się sprawie nieco wnikliwiej, aby wybrać rozsądnie określoną ofertę.

Konkurencja banków jest korzystna dla konsumentów

Banki wręcz biją się między sobą, aby klienci otwierali kolejne rachunki bankowe. Zwykły Kowalski może wykorzystać te możliwości, wybierając darmowe konto z debetem lub darmowym dostępem internetowym. Wybór zależy od osoby, która operuje swoimi oszczędnościami. Młodzi ludzie często decydują się na rachunek z darmowym dostęp do Internetu. Dla innych natomiast ważny jest debet.

Co to jest debet?

Czym tak naprawdę jest funkcja debetu w całej machinie finansowej? Czy to rodzaj pożyczki chwilówki? Możemy zgodzić się co do pożyczki. Bank w podzięce za otworzenie rachunku bankowego pozwala na pobranie określonej sumy w debecie (oczywiście po zgłoszeniu chęci podjęcia debetu na koncie pojawi się ujemna suma, którą trzeba będzie wyrównać). Czym więc różni się debet od zwyczajnej pożyczki? Brakiem oprocentowania. Nie, nie mówimy tu o pierwszych trzech ratach 0%, ale o całej sumie, która nie będzie oprocentowana. Banki nie zarabiają na debetach, wykorzystują je raczej jako typowy wabik na klienta, którego wytyczną przy wyborze rachunku jest właśnie debet. Wybór jest prosty - czym większy debet możemy wziąć - tym lepsze konto. Niektóre banki już w chwili otworzenia rachunku oferują debet.

Od czego zależy wysokość debetu? Często od oferty bankowej. Instytucje finansowe oferują specjalne rachunki dedykowane tylko pod debety. Zwykłe konta bankowe również opiewają na możliwość pobrania debetu. Ich wysokość zależy od rodzaju konta. Dajmy dla przykładu - konto studenta nie będzie opiewało na debet w wysokości 3 tysięcy złotych. Kwota ta jest znacznie mniejsza.