Karta debetowa - Visa czy MasterCard?

Karta debetowa - Visa czy MasterCard?

Użytkownicy, którzy korzystają z kart debetowych zadają jedno, odwieczne pytanie. Jaką kartę wybrać? Pytanie to możemy sprecyzować, gdyż obecnie na arenie kart debetowych dominują dwie instytucje, które wręcz zbudowały swoje imperium na usłudze kart debetowych. Tymi imperiami są Visa i MasterCard. Pojawia się więc pytanie - która kartę wybrać? Która karta zagwarantuje nam lepsze możliwości finansowe? Postaramy się nieco rozjaśnić temat, aby każdy mógł dopasować do swoich potrzeb kartę debetową.

Wygoda płacenia w miejscach publicznych to ikona karty debetowej. Dlatego wiele osób decyduje się na wyrobienie karty debetowej. Czym powinniśmy kierować się przy wyborze karty?

  • Dostępnością punktów, które akceptują płatność określoną kartą debetową. Opłatami za możliwość korzystania z karty.
  • Rozwojem programu kart debetowych, częstotliwością wprowadzania udogodnień dla klientów.
  • Ilością promocji.

O ile dwa ostatnie podpunkty nie stanowią priorytetu, a są jedynie wisienką na torcie debetowym, tak dwa pierwsze podpunkty tworzą swojego rodzaju postument (skoro jesteśmy przy tortach, to niech te dwa pierwsze argumenty tworzą warstwy tortu z kremem). Przy wyborze karty debetowej konieczne jest kierowanie się dostępnością punktów, gdzie możemy płacić daną kartą oraz opłatami wynikającymi z racji korzystania z danego programu debetowego. Opłaty można bardzo szybko sprawdzić na stronie podmiotu oferującego karty kredytowe. Obecnie nie stanowi to większego problemu - zarówno Visa, jak MasterCard systematycznie obniża opłaty. Przy stosunkowo częstym uiszczaniu opłat za pomocą kart debetowych kwota ta spada do zera. Na tym gruncie jest remis (chociaż niektórzy użytkownicy kart MasterCard skarżą się na częste zmiany taryfy oraz na co najmniej dziwne promocje lub wprowadzane funkcje, które teoretycznie mają poprawiać wygodę użytkowania karty - niestety, efekt jest zupełni odwrotny). Prawdziwy problem zaczyna się przy punktach dostępności.

Ostatnimi czasy obserwuje się pewnego rodzaju bunt wielu restauratorów i sklepów, które wycofały możliwość płacenia kartą MasterCard. Dlaczego? Wynikło to z powodu ciągłych zmian w taryfie i często kuriozalnych poprawek, które wcale nie przyczyniały się do zwiększenia wygody płatności. Tym oto sposobem Visa wychodzi na prowadzenie, zostawiając w tyle MasterCard. Przezorni jasno podkreślają - najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch kart, Visa oraz MC (MasterCard). Jeżeli nie stać nas na takie rozwiązanie - chylimy czoła ku karcie Visa. Ciekawostką są wypowiedzi klientów, którzy analizowali punkty dostępowe dla obu kart. W wielu przypadkach honorowana była tylko karta Visa, nigdy odwrotnie. To tylko potwierdza nasz werdykt.