Grać na giełdzie czy kupić fundusze inwestycyjne?

Grać na giełdzie czy kupić fundusze inwestycyjne?

Inwestowanie to temat tabu wielu Polaków, którzy kierują swoje kroki do banków z ofertą bezpiecznej lokaty lub co gorsza - ukrywają oszczędności w doniczkach, nie ufając żadnemu podmiotowi finansowemu. Oba zachowania są skrajnie nieprzemyślane, które wynikają z braku wiedzy lub stereotypów, które kojarzą się z inwestowaniem.

To prawda, każda inwestycja to ryzyko. Nikt jednak nie mówi o inwestowaniu wszystkich oszczędności. Nikt nie mówi także o hazardzie lub stricte giełdowych potyczkach, na których każdego dnia ktoś wygrywa i ktoś przegrywa. Pogodzeniem wszystkich wad i zalet inwestowania są fundusze inwestycyjne, które również kojarzą się z giełdą. Kierują się jednak nieco innymi echami, które sprawiają, że zwykły Kowalski może być znacznie bliżej inwestycji i zarobków z tym związanych.

Fundusze dla każdego

Dlaczego lepiej wybrać fundusz inwestycyjny, niż samodzielną grę na giełdzie? Dla osób, które dopiero zaczynają podwoje inwestycyjne fundusz oznacza bezpieczeństwo i brak konieczności codziennego monitorowania ruchów na giełdzie. Wszystko ma wpływ na ceny akcji, wzrosty lub spadki. Fundusze zatrudniają cały sztab specjalistów, którzy codziennie analizują każdy ruch giełdowy i wszystkie zdarzenia na świecie, które mogą mieć negatywny wpływ na wartość akcji. Kowalski kupując fundusz inwestycyjny nie musi więc kontrolować ruchów. Nie oznacza to jednak, że nie może tego robić. Każdy, kto zaczyna powinien zgłębić temat inwestowania. To pomaga również w doborze dobrego funduszu inwestycyjnego.

Jak wybrać fundusz inwestycyjny?

Zasad jest kilka. Przedstawimy trywialne, które musi poznać każdy, kto zaczyna podwoje inwestycyjne opierające się na swoich oszczędnościach:

  • kupujemy fundusz tylko wtedy, gdy jest tani i notuje spadki
  • warto zainwestować mniej, ale w większą ilość funduszy
  • inwestujemy tylko w znane spółki, którym nie grozi duże niebezpieczeństwo upadku
  • nie nastawiajmy się od razu na ogromne zyski - inwestowanie wymaga dojrzałości i cierpliwości
  • nie wycofujmy pieniędzy ze stratą własną, gdy tylko nasz fundusz straci na wartości

Taki więc co wybrać? Lokatę, giełdę, fundusze inwestycyjne? Jeżeli chcemy wykluczyć ryzyko do zera - lokata jest dobrym wyborem. Agresywne inwestowanie zapewni samodzielna gra na giełdzie. Jeżeli chcemy połączyć racjonalne ryzyko i minimalne (ale jednak obecne) niebezpieczeństwo - wybierzmy fundusze inwestycyjne. To doskonały sposób, aby nauczyć się sztuki inwestowania.